סיישל 2021 – חלק א' – פרוצדורות הגעה לסיישל

או איך לא לפחד לטוס בלי סוכן

הילטון נורת'הולם -בריכה בגשם (Hilton Northolme Seychelles)Endless Pool in the rain

שלום לכל מי שמתכנן לטוס לסיישל בקרוב!

ב 25.3.2021 נפתחה סיישל לתיירים מישראל.

מחדש, בנהלים חדשים.

(באותו היום נחתתי בשדה התעופה של מאהה, הגדול באיי סיישל).

הפוסט הזה מיועד לעשות קצת סדר בכל הבלגן והמידע.

כמה פרטים בסיסיים על סיישל של היום, נכון לסוף אפריל 2021:

יש הרבה מידע לא מדוייק על סייישל שנובע ממצב הקורונה בשנה האחרונה. את הכרטיסים לסיישל רכשתי(בנקודות טיסה של יונייטד) כבר ב – 2019. לקראת מרץ השנה, אחרי שתי דחיות בשל הקורונה, התחברתי לכל הקבוצות בפייס ואפילו בווטס-אפ. אם הייתי מקשיב לכל מה שנאמר שם -לא הייתי טס. זו הסיבה העיקרית לזה שאני מתחיל בפוסט הזה. בהמשך אכתוב פוסט מעניין יותר על סיישל.

אבל קודם איך להגיע לשם…

החל מה -25.3.2021, תנאי הכניסה לסיישל הוקלו. הכניסה לסיישל בטיסה מותרת לישראלים בעלי תוצאת בדיקת קורונה שלילית, שנערכה עד 72 שעות לפני זמן ההמראה. כלומר בטווח של פחות מ-72 שעות מזמן הטיסה(זמן ההמראה).

אין יותר צורך למלא את המסמך הישן(המודפס) של האתר הסיישלי. הכל נעשה אונליין. אין חובה של מלון אחד או בידוד כלשהו בסיישל, כמו שהיה לפני. אין צורך למלא gop permit בעמוד הויזה. ועדת החריגים (בארץ) בוטלה. אין צורך בתעודת מתחסן, למרות שזה עוזר כרגע, בכל מקום שמקבל תיירים.

אמנם תקראו שמדינת ישראל דורשת(בטעות) הצהרת נוסע לפני טיסה לסיישל,  באתר משרד הבריאות. אבל זה זנב היסטורי(והיסטרי) של ועדת החריגים. גם בלי האישור הזה יתנו לכם לצאת. ועדת החריגים בוטלה כאמור, ואין איסור יציאה מהארץ. אם יש לכם כרטיס, אתם יכולים לטוס.

בדיקת קורונה

בדיקת הקורונה שתעשו בארץ מספיקה. כל עוד שזו בדיקת PCR (ולא בדיקת אנטיגן) והיא באנגלית. עלות הבדיקה היא בין אפס לבין קרוב ל- 1000 ש"ח. תלוי היכן תעשו את הבדיקה. האפשרויות לבדיקה הן: קופת חולים, בתי חולים, שדה התעופה. אסותא מבקשים את הסכום הגבוה ביותר. בתי חולים ממשלתיים מסתפקים במעט פחות משלוש מאות שקל. הבדיקה אצל קופת החולים חינם והיא כבילה כל עוד היא באנגלית.

בשדה התעופה בן גוריון יש מספר אפשרויות. הבדיקה הרגילה עולה כ 45 שקל. המהירה פי שלוש בערך. במקרה שלי, לא רציתי להיות תלוי בזמן התגובה של קופת החולים. בחרתי בשדה התעופה, בשל ההתחיבות לזמן התוצאה. מומלץ להזמין לפחות שבוע מראש. לא תמיד יש מקום. לינק בסוף.

ויזה

בכדי להכנס לסיישל יש להוציא אשרה(ויזה), דרך אתר משרד התיירות הסיישלי. 48 שעות לפני הטיסה אפשר להגיש בקשה לאשרה, דרך האתר. זה תהליך אינטרנטי פשוט, שאפשר לבצע לבד (או בתשלום דרך משרד נסיעות). מילאתי לבד וממליץ, זה קל. הנחתי קישור בסוף הפוסט.

עבור הויזה הסיישלית יש להכין צילום של בדיקת קורונה שלילית באנגלית. אישור הזמנת מלון, או מלונות, בהם תשהו לכל זמן ביקורכם באיים. בנוסף יש דרישה להעלות תמונת סלפי וצילום העמוד הראשי בפספורט עם כל הפרטים שבו.

כמו כן, יש למלא שאלון קצר. בו יש צורך להצהיר שבידכם ביטוח רפואי (למשך השהות) ושלא נחשפתם לחולי קורונה בזמן שלפני הטיסה. השאלון לא ארוך ונועד לבדוק שאתם לא חולים או מהווים סיכון. גם לוודא שאתם לא עבריינים. יש להפעיל הגיון. יש מקום להעלאת תעודת מתחסן למי שחוסן אבל הדבר לא הכרחי. בסוף השאלון והעלאת המסמכים מגיעה אפשרות תשלום ובזה מסתיימת הבקשה לאשרת הכניסה(הויזה).

באתר הסיישלי שתי אפשרויות תשלום: טיפול רגיל בויזה, שעולה כ-45 יורו למבוגר וטיפול מהיר, שעולה כמאתיים יורו. במסלול הרגיל, האתר מתחייב לתשובה תוך שש שעות. במסלול המהיר יש התחייבות לפחות משעה. ילדים עד גיל 12 לא משלמים. במציאות, הטיפול הרגיל לוקח הרבה פחות משש שעות ואני לא מוצא טעם לשלם פי ארבע. במסלול הרגיל, קיבלתי את האישור במייל תוך פחות מעשר דקות.

עדכון קטן: מחיר הויזה לסיישל ירד ל 25 יורו לאדם(מאי 2021).

נתב"ג

בשדה התעופה בארץ, יבקשו מכם לראות את כל האישורים, כולל הביטוח וגם במעבר הגבול בכניסה לסיישל. עדיף להדפיס במקרה זה, ולו רק בגלל עניינים של קליטה סלולרית והסוללה של הטלפון(זאת שתמיד מתרוקנת בדיוק בזמן שחייבים את המכשיר). התורים לוקחים מעט יותר זמן מבעבר, בשל כל הטופסולוגיה. חייבים לעשות צ'ק אין נוסף בשדה, בגלל האישורים. צריך לבוא עם האשרה, הבדיקה והביטוח. ולא לשכוח את הדרכון, בבקשה. הדיוטי-פרי פועל באופן חלקי ובשלבי התאוששות. הלאונג' בנתב"ג – גם.

על איי סיישל עצמם אכתוב בפוסט אחר, אבל בשתי מילים: גן עדן.

המקדש ההינדי בויקטוריה, האי מאהה – Hindu temple, Victoria, Mahé

חזרה לארץ

72 שעות לפני זמן הטיסה חזרה, נדרשים כל הישראלים לעשות שוב בדיקת קורונה. זו דרישה ישראלית, לא סיישלית, אז לא להתרגז. כן, גם מחוסנים צריכים לעבור את הבדיקה. הבדיקה לא זולה. עולה במרפאה הציבורית 2500 רופי סיישלי. במלון עם אחות שתגיע אליכם – זה יעלה 3000-3500 רופי סיישלי. המשמעות היא שבמלון יקחו מכם עוד 500-1000 רופי עבור השירות.

עדכון נוסף: מחיר בדיקת PCR בסיישל ירד. בין 1700 עד 2700 רופי לאדם, בהתאם להיכן ואיך שתרצו לערוך את הבדיקה. ערך הרופי הסיישלי עלה בינתיים, כך שיש בהחלט "הנחה" אבל קטנה(במאי 2021).

מי שרוצה לשלם את הסכום הנמוך, מומלץ לקבוע תור מראש בהיכל המוזיקה בויקטוריה, שבמאהה. שם נוח, נקי ומסודר באופן יחסי. יש עוד מרפאות קטנות בבו-ואלון שבמאהה ובאיים הגדולים האחרים. במלון יידעו לספר לכם היכן. יש לאמת שהתור מאושר. במרפאות הקטנות, יש חוסר סדר ונטיה לתורים גדולים וקצב איטי.

בנוסף יש צורך להכנס לאתר משרד הפנים שלנו ולמלא אונליין את "הצהרת נוסע נכנס לישראל לפני טיסה(לתקופת הקורונה)". כל הנוסעים המבקשים לטוס לישראל נדרשים למלא טופס הצהרת נוסע נכנס לישראל במהלך 24 השעות שלפני המראת הטיסה הנכנסת לישראל. עדיף למלא את שמכם באנגלית, מאחר ותדרשו להציג את אישור משרד הפנים בשדה התעופה. אישור תקבלו תוך זמן קצר, במייל.

לשדה התעופה בסיישל צריך להביא את הבדיקה וגם את אישור משרד הפנים. עדיף להדפיס, למרות שהאישור נמצא אצלכם במייל. זו הנחיה ישראלית ואין לסיישלים סמכות להעלות אתכם לטיסה ללא האישור ובדיקה שלילית תקפה(עד 72 שעות לפני מועד הטיסה). לא יעלו אתכם לטיסה בלי אחד מהאישורים.

הדיוטי פרי בסיישל לא גדול ולא זול, אבל יש בו מזכרות נחמדות. סיישל מדהימה גם בלי דיוטי-פרי ובפוסט הבא אוסיף המלצות ואתייחס לשאלות.

לאחר הנחיתה נערכת בדיקת קורונה נוספת לכל מי שנוחת בשדה התעופה. לפני שחוזרים כדאי למלא גם דיווח עצמי על כניסה לבידוד. זה טכני. מי שמחוסן ויצא שלילי בבדיקה בארץ, לא ידרש לבידוד. זה חשוב מאוד לילדים והם נדרשים לבידוד של 10-14 יום. קיצור בידוד תלוי במילוי טופס זה. הבדיקה בחזרה היא חינמית ויש להרשם אליה מראש, דרך אתר CHECK2FLY. יש למלא את הקוד 1FREE כדי לקבל את הטבת בדיקת החינם. אפשר לעשות את זה כבר בארץ תוך כדי התור, על הדרך.

בהצלחה!

לינקים חשובים:

check2fly – בדיקות קורונה בנתב"ג

המלצות משרד התיירות של איי סיישל

מילוי ויזת כניסה – משרד התיירות הסיישלי

הצהרת נוסע באתר משרד הפנים לחוזרים לארץ

דיווח עצמי על כניסה לבידוד – משרד הבריאות